Očkování funguje. Zde jsou fakta.

Očkování je považováno za jeden z nejzásadnějších objevů novodobé medicíny. Spolu se zavedením antibiotické léčby a upravené vody vedlo v minulém století k výrazné redukci výskytu infekčních chorob v ekonomicky rozvinutých zemích.

Přes nesporné úspěchy se očkování stává v posledních desetiletích předmětem častých polemik. Informace, o které se opírá antivakcinační hnutí, pocházejí většinou z neověřených, nerecenzovaných zdrojů (hlavně internetové stránky a sociální sítě) a jsou z velké části výsledkem chybného pochopení nebo neznalosti problematiky.

V následujícím příběhu si představíme přínosy i negativa očkování, a také fakta a časté omyly s ním spojené.

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Komiks

Několik faktických skutečností závěrem

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) očkování celosvětově zabraňuje až 3  milionům úmrtí na infekční choroby ročně. Proti potencionálně smrtelným chorobám, jako jsou záškrt, dávivý kašel, tetanus a spalničky je vakcinováno přes 80% globální dětské populace.

Díky očkování byla v 2. polovině 20. století eradikována jedna z nejzákeřnějších infekcí lidské historie – pravé neštovice (variola). Roční počet úmrtí na variolu na evropském kontinentu před zavedením očkování se pohyboval kolem 400.000, ještě v dvacátém století si nemoc celosvětově vyžádala odhadem 300 – 500 milionů obětí.

Výskyt další nebezpečné choroby – poliomyelitidy (dětská obrna) – se do roku 2012 podařilo omezit na několik málo zemí (Afghánistán, Pakistán, Nigérie), plán brzké kompletní eradikace choroby se pravděpodobně nepodaří splnit kvůli destabilizaci zdravotního systému v mnoha zemích Afriky a blízkovýchodním regionu.

V roce 2014 byl dokonce WHO oznámen nárůst v počtu zemí s výskytem poliomyelitidy na deset a to v důsledku výpadků vakcinačního programu v zemích zmíněných regionů.

O této stránce

Plaváček webdesign